15 padomi kā uzturēt plakano jumtu un pagarināt tā kalpošanas laiku

Plakanā jumta uzturēšana ir būtisks solis, lai nodrošinātu ilgstošu komfortu un drošību jūsu ēkā. No regulārām pārbaudēm līdz efektīvai ūdens izvadīšanas sistēmai – katra nianse ir svarīga, lai saglabātu jumtu labā stāvoklī. Šajā bloga rakstā mēs aplūkosim 15 ekspertu ieteikumus, kas palīdzēs jums efektīvi uzturēt plakano jumtu un pagarināt tā kalpošanas laiku.

 1. Regulāra jumta apsekošana
  Biežas pārbaudes ir nepieciešamas, lai laicīgi atpazītu un novērstu iespējamas problēmas. Iesakām veikt vizuālās dzīvokļa jumta pārbaudes vismaz divreiz gadā – pavasarī un rudenī –, lai atklātu jebkādus bojājumus vai nolietojuma pazīmes. Mezglu punkti, piemēram, plaisas, burbuļi, caurdurumi, uzkrātais ūdens vai vaļīgas šuves, ir īpaši svarīgi. Tāpat jāpārbauda apmales, noteku sistēmas un jumta malas, lai identificētu bojājumus.
 2. Tīrība un atkritumu noņemšana
  Regulāri jānotīra atkritumi, piemēram, lapas, zari un netīrumi, kas var aizsprostot noteku sistēmu un radīt strukturālus bojājumus vai noplūdes. Vienmēr turiet notekas un ūdens savācējus tīrus, brīvus no šķēršļiem. Nepieciešamības gadījumā izmantojiet profesionāļu pakalpojumus dziļai tīrīšanai un atkritumu noņemšanai.
 3. Ilgstoši stāvošs ūdens novēršana
  Stāvošs ūdens krāšanās uz jumta var būt bieža problēma, kas rodas no nepietiekamas noteku sistēmas vai jumta nolietošanās. Ja ūdens uzkrājas ilgāk par 48 stundām pēc lietus, apsveriet noteku sistēmas uzlabošanu, pievienojot papildu notekas vai izveidojot vietas ūdens novadīšanai.
 4. Apmaļu uzturēšana un remonts
  Apmales ir vitāli svarīgas, aizsargājot jumtu pret ūdens iekļūšanu. Tās laika gaitā var nolietoties vai kļūt vaļīgas. Regulāri pārbaudiet un, ja nepieciešams, nomainiet vai labojiet bojātās apmales, lai nodrošinātu to efektivitāti.
 5. Pofesionālās jumta pārbaudes
  Lai gan regulāras vizuālas pārbaudes ir vērtīgas, dzīvokļa jumta pareizai uzturēšanai būtiski vismaz reizi gadā ieplānot profesionālas jumta pārbaudes. Jumta profesionāļi veic ekspertīzi, lai identificētu slēptas vai grūti pamanāmas problēmas, un viņi var rūpīgi novērtēt jūsu jumta stāvokli, kā arī pārbaudīt noplūdes, membrānu integritāti, izolāciju un citas svarīgas sastāvdaļas. Jumtu diagnostika ekspertu vadībā palīdz savlaicīgi atklāt problēmas, ļaujot laicīgi veikt jumta remontu, novēršot dārgus bojājumus ilgtermiņā.
 6. Padomājiet par jumta pārklājumu un ūdensizturību
  Jumta pārklājuma uzklāšana var ievērojami uzlabot jumta kopējo un mitruma izturību. Jumta pārklājumi darbojas kā aizsargkārta, aizsargājot jumtu no ultravioletajiem (UV) stariem, ekstrēmiem laikapstākļiem un vispārējiem nodilumiem. Tie var arī uzlabot enerģijas efektivitāti, atstarojot saules gaismu un samazinot siltuma uzsūkšanu. Pirms jumta pārklājuma uzklāšanas nodrošiniet, ka jumts ir tīrs un brīvs no atkritumiem, un pārliecinieties, ka veikti visi nepieciešamie plakanā jumta remonti. Vienmēr konsultējieties ar profesionāli, lai noteiktu jūsu konkrētajam jumta materiālam un klimatam piemērotu pārklājuma veidu.
 7. Noplūžu neatliekama novēršana
  Pat regulāras dzīvokļa jumta uzturēšanas gadījumā joprojām var rasties noplūdes, ko izraisa novecojuši materiāli, ekstrēmi laikapstākļi vai negadījumi. Ir būtiski nekavējoties risināt jebkuras noplūdes, lai novērstu turpmākos bojājumus jumtam un ēkas iekšpusē. Konstatējot noplūdi, noteikt tās avotu un izlemt, vai tas prasa vienkāršu remontu vai profesionāla jumtnieka iesaistīšanos. Īslaicīgi risinājumi, piemēram, ūdensizturīga blīvējuma uzklāšana vai bojātās vietas labošana, var būt noderīgi, līdz var veikt pastāvīgu dzīvokļa jumta remontu. Atcerieties, ka noplūžu novēršana tās konstatēšanas brīdī var novērst plašākus bojājumus un ietaupīt jums izmaksas par dārgiem remontiem.
 8. Sniega un ledus attīrīšana jo jumta
  Ja dzīvojat aukstā klimata zonā, ir svarīgi būt proaktīviem, noņemot sniegu un ledu no jumta. Pārmērīga sniega uzkrāšanās var pievienot ievērojamu svaru un slodzi jumta konstrukcijai, potenciāli izraisot tā sabrukšanu. Izmantojiet jumta lāpstu ar garu rokturi, lai noņemtu sniegu no jumta malām, bet izvairieties no jumta materiāla skrāpēšanas vai bojāšanas. Turklāt pārliecinieties, ka ūdens savācēji un notekas ir brīvas, lai nodrošinātu pareizu drenāžu, kad sniegs kūst.
 9. Dokumentācija
  Detalizētu uzturēšanas darbību, remontu un pārbaudes ierakstu saglabāšana ir būtiska jumta pārvaldībai. Datu, veikto darbu aprakstu un jebkādu attiecīgu fotogrāfiju dokumentēšana palīdzēs jums izsekot jumta stāvoklim laika gaitā un sniegt vērtīgu informāciju jumtu profesionāļiem, ja rodas problēmas. Šie ieraksti var būt noderīgi arī apdrošināšanas prasībām un iespējamajām īpašuma pārdošanām.
 10. Koku un veģetācijas pārvaldība
  Koki un veģetācija dzīvokļa jumtu tuvumā var apdraudēt to integritāti. Pārkares zari var saskrāpēt vai caurdurt dzīvokļa jumta materiālu, un nokritušās lapas vai atkritumi var aizsērēt notekas un ūdens savācējus. Regulāri apgrieziet zarus, lai uzturētu drošu attālumu no jumta un novērstu iespējamos bojājumus. Turklāt vērojiet veģetācijas augšanu uz jumta virsmas, jo augu saknes var iekļūt un apdraudēt jumta ūdensizturības slāni. Neatliekot noņemiet jebkādu sūnas, aļģes vai citu veģetāciju, lai uzturētu jumta stāvokli.
 11. Aizsardzība pret UV
  Plakanie jumti ilgstoši ir pakļauti tiešai saules gaismas iedarbībai, padarot tos neaizsargātus pret UV bojājumiem un siltuma uzsūkšanu. UV stari laika gaitā var degradēt jumta materiālus, izraisot plaisas un kopējo stāvokļa pasliktināšanos. Apsveriet UV aizsardzības pārklājumu vai membrānu uzklāšanu, lai aizsargātu jumtu no saules bojājumiem. Turklāt izvēlieties jumta materiālus ar atstarojošām īpašībām, lai samazinātu siltuma uzsūkšanu un enerģijas izmaksas.
 12. Jumta pieejas un drošības pasākumi
  Ja jums ir piekļuves iespēja jumtan, ir svarīgi nodrošināt pareizus drošības pasākumus, lai garantētu jebkuras personas drošību, kas piekļūst šai teritorijai. Uzstādiet stipras margas vai barjeras ap jumta perimetru, lai novērstu nejaušus kritienus. Skaidri atzīmējiet jebkādus potenciālus bīstamus apgabalus vai remontdarbu vietas, lai brīdinātu cilvēkus par iespējamajiem riskiem. Izveidojiet protokolus drošai jumta piekļuvei un nodrošiniet, ka uz jumta drīkst atrasties tikai apmācītas un pilnvarotas personas. Regulāri pārbaudiet drošības aprīkojumu, piemēram, kāpnes un drošības jostas, lai nodrošinātu, ka tie ir labā stāvoklī atbilstoši jumta uzturēšanai.
 13. Enerģijas efektivitāte un izolācija
  Jūsu jumta enerģijas efektivitātes uzlabošana samazina komunālos maksājumus un uzlabo kopējo veiktspēju. Atbilstoša izolācija palīdz uzturēt stabilu temperatūru ēkā un novērst siltuma zudumus vai iegūšanu caur jumtu. Nodrošiniet, ka jūsu jumtam ir atbilstoša izolācija, pamatojoties uz vietējiem būvnormatīviem un enerģijas efektivitātes standartiem. Apsveriet izolācijas materiālu uzlabošanu, lai uzlabotu termisko veiktspēju un samazinātu enerģijas patēriņu.
 14. Jumta uzturēšana ekstrēmu laika apstākļu gadījumos
  Ekstrēmi laika apstākļi, piemēram, viesuļvētras, smagas vētras vai stiprs vējš, var radīt ievērojamus izaicinājumus jumtiem. Izstrādājiet plānu ekstrēmu laika apstākļu situācijām, ieskaitot regulāras pārbaudes pirms un pēc šādiem notikumiem. Pārbaudiet jebkādus vaļīgus vai bojātus jumta materiālus, apmales vai jebkādas noplūdes pazīmes. Pastipriniet neaizsargātās vietas, piemēram, jumta malas, ar papildu blīvējumiem vai aizsargbarjerām.
 15. Atvēliet budžetu jumta uzturēšanai
  Dzīvokļa jumta uzturēšanas budžeta izveide palīdz nodrošināt, ka nepieciešamā apkope un remonti ir pienācīgi finansēti. Iekļaujiet regulāras pārbaudes, tīrīšanu, remontus un potenciālās nomaiņas, aprēķinot jumta uzturēšanas izmaksas. Apsveriet sadarbību ar profesionālu uzņemumu , kas var sniegt precīzus novērtējumus un budžeta norādījumus, pamatojoties uz jūsu jumta stāvokli un vecumu. Līdzekļu piešķiršana regulārai uzturēšanai un nelielu problēmu savlaicīga risināšana var palīdzēt izvairīties no plašākiem bojājumiem un dārgākiem remontiem nākotnē.